2. 10. 2013

ROZHOVOR S VORPHEM ( CZE / ENG )


pro Mortemzine.net 11/2011

Rozhovor spáchal Dufaq. Díky ti !!!!


1. Zdravím SAMAEL a děkuji za možnost s Vámi učinit první rozhovor pro naše medium. Historie SAMAEL je dlouhá a členitá. Mohl bys na úvod v rychlosti shrnout Vaši minulost a vytyčit ty nejdůležitější body? Na konci osmdesátých let jsme započali jako dvojice. Náš první material bylo 7" EP “Medieval Prophecy” a o tři roky později v devadesátém prvním vyšla debutová deska “Worship Him”. Od té chvíle jsme se vydali na výpravu za naší skutečnou identitou, což vyvrcholilo u alba “Passage”, které položilo první pořádný stavební kámen od našeho založení. Dalším krokem kupředu v rámci vytváření našeho zvuku je album “Reign of Light” z 2004. V květnu tohoto roku jsme vydali “Lux Mundi” a aktuálně brázdíme Evropu na jeho podporu.

2. Vaše počátky sahají až do roku 1987. S kapelou jste tedy začínali opravdu mladí. Pamatuješ si ještě na okolnosti vzniku? Co Vás s bratrem vůbec k hudbě přivedlo?

Oba dva jsme chtěli mít svou vlastní kapelu, ale když jsme zkusili hrát spolu, cítili jsme, že pro oba dva bude nejlepší se spojit a mít vlastní projekt. Moje hlavní motivace byla hrát živě a občas se stává, že i process skládání si užívám stejně jako živé hraní.

...
pro pokračování klikněte na Další informace » / click on Další informace »  to continue3. Přes old-school black metal jste se časem dostali k experimentům s elektronikou a industrialem. První desky se vyznačují velkými rozdíly, každá je zcela odlišná. Od „Reign Of Light“ se muzika pak nějak zvláště nezměnila. Které desky Vy osobně považujete za zlomové či mezníkové?

Kdybych měl vybrat některé desky, aby reprezentovaly evoluci kapely, pravděpodobně bych vybral “Ceremony of Opposites”, “Passage”, “Reign of Light” a “Lux Mundi”, které jsou dohromady počátkem i závěrem. Vždy jsme se snažili o to nejlepší a když se zamyslím, jsem v tuto chvíli velice hrdý na naši poslední desku. Ale i starších materiálů si stale cením.

4. Jak moc se změnil váš přístup ke skládání hudby během těch let? Je na první pohled zřejmé, že jste se zlepšili jako hudebníci, ale co váš osobní přístup?

Na “Ceremony of Opposites” jsem já a Xy našli tu nejlepší cestu, jak spolu pracovat. On dělá veškerou hudbu a já skládám texty. I když jsme hlavními skladateli SAMAEL, i tak jde o společné úsilí kapely a účast Mase a Makra byla pro “Lux Mundi” velice důležitá.

5. Na předchozí desce „Above“ jste se jakoby vrátili o krok zpět. Deska je daleko metalovější. Postesklo se Vám po „tvrdé“ hudbě či jaký byl hlavní záměr?

“Above” měl být původně vedlejší projekt, našim záměrem, bylo jak jsi zmínil vytvořit 100% metalové album, ale když bylo hotové, usoudili jsme že by mohlo vyjít pod SAMAEL jako protipól k “Era One”, který dopadl podobně.


6. Aktuální nahrávka “Lux Mundi” je opět trošku jiná. Můžeš nám popsat jak album vznikalo? Co bylo hlavní myšlenkou a jak se ji povedlo realizovat? I přes název desky, jde o nejtemnější nahrávka, co jste kdy stvořili. Byl to záměr?

Na “Lux Mundi” jsme pracovali hodně podobně jako na “Reign of Light” nebo “Solar Soul”. Rozdíl spočívá v tom, že mixování alba prováděli jiné osoby. Všichni jsme měli vlastní představu o tom jak si temnotu představujeme. Já osobně považuji “Lux Mundi” jako skvělý balance mezi světlem a temnotou, kde nemůže být jeden bez druhého.

7. Sestavu máte prakticky stálou bez výrazných změn. Poměrně dlouho s Vámi však působil kytarista Kaos a klávesák Radolphe. Jaké byly důvody jejich odchodu a věnují se dál hudbě?

Nejsme s ním v kontaktu, ale nemyslím si, že by se dál věnoval hudbě. Vím, že měl Kaos hodně projektů, když opouštěl kapelu ale slyšel jsem, že všho nechal po odchodu ze SAMAEL.
Rodolph zase nezvládal náš program koncertování a poslední co vím je, že pracuje v nějaké počítačové firmě.

8. Poměrně často koncertujete a Českou republiku jste už několikrát navštívili. Co se vám na naší zemi líbí? Mimochodem je zvláštní že jste ještě nevydali nějaké živé album nebo DVD. Nezmění se na tom něco?

Na lidech co jsem v ČR potkal se mi libí jejich individualita, která se zdá být méně trendová než je tomu v jiných zemích. Za pár dnů budeme hrát v ČR (rozhovor jsme obdrželi 3 dny před jejich pražskou zastávkou) a už se nemůžu dočkat až tam budeme, protože Prahu miluju. Pod Century Media vyšlo živé DVD “Black Trip” v roce 2003, ale je pravda, že o vydání nového DVD mluvíme už roky. Ale teď to vypadá, že by mohlo vyjít příští rok.

9. Když jsme už u tématu obrazových záznamů, k novince jste udělali videoklip. Řekni nám o něm něco.

Vybrali jsme si “Luxfere” jako první skladbu z nové desky. Není za tím nic speciálního. Prostě jsme dojeli do Švédska, kde jsme několikrát zahráli skladbu dokola. Není tam žádný scénář, prostě jen my hrající tu skladbu. Líbí se mi jak se to vyvinulo, myslím že kvalita záznamu je vysoký standart.

10. Také často remixujete skladby. Je nějaká možnost, že se dočkáme celého alba remixů nebo je to čistě EP záležitost? A když jsme u toho, proč jste znovu nahráli skladbu „Into the Pentagram“?

Xy často mluví o albu s remixy, ale nikdy si nenajde čas ho udělat. Než jsme vydali single “Antigod”, požádala nás nahrávací společnost, jeslti bychom na něj mohli přidat nějakou bonusovou skladbu. První jsme přemýšleli, že nahrajeme nějaký cover, ale pak přišel Makro s nápadem nahrát znovu skladbu “Into the Pentagram”. Je to počtvrté co jsme tuto skladbu nahráli (1988, 1990, 1995 a 2011) a všechny verze jsou perfektně reprezentují evoluci kapely za ty roky. Poslední verzi hrajeme aktuálně živě.


11. „Lux Mundi“ bude třetí deskou u labelu Nuclear Blast. Předpokládám, že jste tedy s labelem spokojení. Nebo máte nějakou dlouhodobější smlouvu? Jak jste spokojení co se spolupráce týče?

Nuclear Blast odvádí skvělou práci, na kterou si nemůžeme stěžovat. Naše smlouva končí po “Lux Mundi”, ale pravděpodobně dojde k jejímu prodloužení.

12. SAMAEL zanedlouho oslaví čtvrt stolení existence. Což je rozhodně velké jubileum. Chystáte k této příležitosti něco speciálního?

Neplánovali jsme nějakou speciální show během “Lux Mundi” tour. Hraní živě je oslavou naší hudby samo o sobě.

13. Za tak dlouhou dobu bylo jistě mnoho příjemných, ale i nepříjemných chvil. Dostali jste se za Vaši existenci do stavu, kdy jste přemýšleli, že s hudbou skončíte? Na druhou stranu, který moment byl pro vás tím nejlepším?

Když odešel Kaos, neměli jsme žádnou náhradu, tak jsme začali pracovat na jiném projektu, což byla doba kdy mohlo všechno skončit. V roce 2001 jsme nehráli ani jednou živě, ani jsme pro SAMAEL nenahráli žádnou hudbu. Nový start přišel až s příchodem Makra o rok později.

Je spousta skvělých mometnů a skvělých koncertů. Nemůžu vybrat jednu jedinou věc, ale myslím že pražská show bude jednou z nich.

14. Děkuji ti mnohokrát za tvůj čas a odpovědi. Přeji do budoucna hodně úspěchů a doufám, že se v ČR potkáme. Nyní můžete sdělit cokoliv vašim fanouškům a hlavně jednomu nejoddanějšímu SAMAEL fanouškovi v ČR, kterého znám.

Děkuji každému kdo si “Lux Mundi” koupil a podpořil SAMAEL a umožnil nám žít náš sen. Nezapomeneme na to!


 
 
1. Greetings to SAMAEL and thank you for the opportunity of doing the first interview for our medium. The history of SAMAEL is long and intricate. Could you please summarize your history and point out the most important events? We started out at the end of the eighties as a duet first then as a trio. Our first release was a 7" EP called "Medieval Prophecy" three years later in 1991 we released our first album "Woship Him". Since then we went on a quest for identity culmulating with our album "Passage" which put the first real stone to our fondation."Reign of Light" (2004) is another step toward the realisation of our sound. We release our latest album "Lux Mundi" in May 2011 and we're currently touring Europe in support of it.

2. The beginning of the band dates back into 1987. You started very young. Do you still remember the circumstances behind the band’s birth? What made you and your brother to start playing music?

We both wanted to have our own band but when we tried playing together we felt it was the best thing for both of us to team up on a commun project. My first motivation was to play shows and it took me sometime to start enjoying the creative process as much as the live performance.

3. After your old-school period you started to experiment with electronic and industrial music. Each of the first albums sounds differently but since “Reign of Light” your music hasn’t changed drastically. Which albums do you personally consider to be groundbreaking or being a milestone in band’s discography? Are you still proud of your earliest efforts?

If I would have to choose a few album which represent the band's evolution I would probably pick "Ceremony of Opposites", "Passage", "Reign of Light" and "Lux Mundi" which is both a conclusion and a begining. We always try our best and if the thing I'm the most proud of at the moment is our latest album I can still look at our earlier material with a straight face.

4. How much did your approach towards composing of music changed throughout the years? It is obvious that you have improved as a musicians but what about your personal approach?

Since "Ceremony of Opposites" we found the best way to work togheter with Xy, he's doing all the music and I write the lyrics. Even though we're the sole composer of the S A M A E L's music, it is still a band effort and the participation of Mas and Mak has been important on "Lux Mundi".

5. On the previous album “Above” it seems that you took a step back. This album is more metal sounding. Have you felt an urge to create more traditional, heavier music? What was the intention behind the creation of the previous album?

"Above" was first meant to be a side project, our intention was, as you mentioned, to create an album which was 100% metal and when everthing was done we decide it could fit the S A M A E L catalogue if only at a counter point to the "Era One project" which also ended up on the same catalogue.

6. The actual recording “Lux Mundi” is a bit different though. Could you give us an idea how was the album created? What was the main idea and how did its realisation went. Despite the title of the album this album is the darkest you have ever created. Was this an intention?

We work on "Lux Mundi" pretty much the same way we worked on "Reign of Light" or "Solar Soul" the difference comes mainly due to the fact we mix the album with a different person. We all have our idea of what we call dark, I personaly think "Lux Mundi" is a very well balanced album between light and darkness, in any case one doesn't go without the other.

7. Over the years your line-up has not been changing radically. But guitarist Kaos and keyboard player Radolphe played with you for a quite long time. Why did they leave the band? Are they still playing in some other bands?

We didn't keep in touch with them but I don't think they're still playing music. I know Kaos had a couple of project when he left the band but I've heard he gave them up not long after departing from S A M A E L. As for Rodolph he couldn't stand the touring schedule and the last thing I know is that he's working in a computer firm.

8. You play live quite often and you visited Czech republic several times as well. What do you like about our country? Do you plan to tour in support of the new album? Hopefully you won’t miss Czech republic… By the way it is interesting that during those years you have never released any live album/dvd. Isn’t this going to change?

I like the individuality of the people I've met in Czech republic, they seem not to follow trend as much as in other countries. We'll play Prague in a few days (06.09.11) and I can't wait to be there 'cause I love the city. Century Media release a live DVD in 2003 called "Black Trip" but it is true that we're speaking about releasing a new DVD since a few years now and we might actually do it sometime next year.

9. But talking about the visuals. You made a videoclip for a one song from your new album. Tell us something about it. About its creation, responses of fans etc.

We choose the opening track of the album "Luxferre" for the video. There is no big thougth behind it, we just went to Sweden to performe the song a few time in a studio so there‘s no script, it's just us playing that song. I like the way it turned out, I think the quality of the image is of a high standard.

10. You also often remix songs. Can we expect a full-length album made of remixes or you would like to keep it for EP’s only? By the way, why did you re-recorded the song “Into the Pentagram”?

Xy often spoke about doing a remix album but he never seem to find the time to do it. Before the release of our new single "Antigod" we were asked by the record company to have some kind of bonus tracks attached to it. We first thought about recording a cover but Mak came up with the idea to re-record "Into the Pentagram" ; this is the fourth time we record that song in 1988, 1990, 1995 and 2011 all version are very much representative of the band evolution and the last version is actually the one we play live nowaday.

11. “Lux Mundi” is the third album released by Nuclear Blast so I guess that you are satisfied with their work. Or is it just because of a long-term contract? Is the cooperation good?

Nuclear Blast are doing a good job and we can't complain about it. Our contract with them is over after "Lux Mundi" but it is probable we'll extend it for the future.

12. SAMAEL will soon celebrate 25 years long existence. That is an incredible anniversary. Do you plan anything special how to celebrate this event?

We haven't planned anything special we'll keep touring for "Lux Mundi". Playing live is a celebration of our music in it's own right.

13. During those years you surely have lived through good and bad moments. Have you ever come to a moment when you thought you should end the band? On the other which moments have been the best for you?

When Kaos left the band we didn't have a remplacement and we start working on another project, it was a time when everything could have ended; in fact we didn't play any show in 2001 neither record new S A M A E L music; it is only the next year when Mak join the band than we somehow got a new start.

There is a lot of good moments and satisfaction playing with S A M A E L I cannot point at one in particular, tonight show might be one of them.

14. Thank you for your time and answers. I wish you the best for the future and hope to see you again in Czech republic. Now you have an opportunity to convey a message to your fans and especially to the greatest die-hard SAMAEL fan from our republic whom I know very well…

Thanks to everyone who buy "Lux Mundi" and support S A M A E L you allow us to live our dream and we never forget that!

Žádné komentáře: